Loading Evenemang

« Alla Evenemang

Massor med PFAS och Region Öst bjuder in till Glöggmingel ihop med Norrköpings kommun

1 december @ 13:00 - 16:00

Välkomna till information om utmaningar och möjligheter med massor som innehåller PFAS. Dessutom bjuds det på glögg, pepparkakor och givande diskussioner!

PFAS i jord och schaktmassor innebär stora utmaningar i bygg- och anläggningsprojekt. Hur bedömer vi massornas innehåll, vilka alternativ finns för hantering och behandling, och när är det möjligt att återanvända massorna? Under årets träff Massor med PFAS bjuder Norrköpings kommun in entreprenörer, konsulter och andra aktörer för att diskutera praktiska lösningar och dela erfarenheter från branschen.

Vi fokuserar på hur vi kan hantera PFAS-förorenade massor på ett effektivt och hållbart sätt – från provtagning och bedömning till behandling, transport och slutlig användning eller omhändertagande. Genom att utbyta erfarenheter och diskutera konkreta utmaningar vill vi hitta arbetssätt som fungerar i praktiken, underlättar projekten och bidrar till en mer resurseffektiv masshantering.

Årets talare är representanter från SGS, Ragn-sells, Sortera och Norrköpings kommun.

 

Datum, tid och plats

Tisdag 1a december kl 13.00 – 16.00 i Rosen 6, kommunhuset Rosen, Trädgårdsgatan 21 i Norrköping.

 

Programpunkter

Introduktion (Therese Hjälm, Structor Miljö Öst och Martin Heljedal, Norrköpings kommun)

Mottagning av PFAS-massor (Ragn-sells)

Från prov till analys (Petra Norberg, SGS)

Glöggmingel

Användning av PFAS-massor (Viktor Lewin, Sortera)

Hjälp vi har PFAS i vårt arbetsområde! (Elke Myrhede, Norrköpings kommun)

Sammanfattning samt diskussion med publiken

 

 

Anmälan

Anmälan sker via formuläret på följande länk:
https://norrkoping.se/branschträffmassor

 

Varmt välkomna önskar

Styrelsen för Nätverket Renare Mark region Öst och Norrköpings kommun.

Detaljer